Kedy fotiť svadobné portréty časť II. – Fotenie po obrade


Fotenie po obrade

V tejto časti Vám napíšem o tom ako prebieha svadba ak sa rozhodnete fotiť portréty až po obrade a pripojím aj výhody fotenia iný deň. Spájam tieto dva spôsoby fotenia lebo v priebehu dňa nie je značný rozdiel. Toto je spôsob ako ja osobne pracujem najčastejšie. Po rokoch fotenia svadieb som prišiel na to, že má veľmi veľa benefitov a deň prebieha oveľa uvolnenejšie.


Začíname

Takže začíname s fotením. Práve je 12:00 – 13:00 a nevesta začína s prípravami. Dobré je, že sa krásne do ružova vyspala po predchádzajúcom stresujúcom dni, keď ešte do neskorého večera dolaďovala posledné veci ohľadne svadby. O 3 hodinky je hotová s prípravami a ešte pekne za čerstva ide rovno na obrad, kde ju jej nastávajúci môže vidieť prvý krát v svadobných šatách kráčať k oltáru. Jej deň začal pár hodín dozadu a tak si obrad naozaj vychutná a samozrejme účes, šaty a make up sú v životnej forme. Rovnako mladomanželia nemajú za sebou dlhé pobehovanie v poludňajšom slnku, takže sú ešte plný energie. Obrad končí a prichádzajú gratulácie a spoločné fotky a všetky zvyky ako v predošlom prípade.Po večeri

Mladomanželia odtancujú prvý tanec čím spustia zábavu a vtedy odbehneme na 30 min niekde do okolia odfotiť portréty. Práve máme ideálne svetlo, lebo zapadajúce slnko práve všetko zfarbuje nadhernými zlatistými tónmi. Nie je chladno, ale zároveň nám nehrozí „poludňajší výpek“. V ideálnom svetle sa pracuje naozaj oveľa lahšie, ako na podludnie. Preto na fotenie nepotrebujeme toľko času ako v prvom prípade. Plus ženích a nevesta majú oficiality za sebou a už sa naozaj sústredia iba na to ako si užijú zvyšok večera s rodinou a kamarátmi. Pre mňa ako fotografa je lahšie dostať z nich prirodzené emócie a dostať ich do uvolnenej nálady. Preto výsledné fotky majú nielen ideálne svetlo, ale cítiť z nich oveľa viac prirodzenosť a uvoľnenú atmosféru.S čoho majú nevesty obavy?

Veľa neviest sa tohoto scenára bojí, lebo majú pocit, že ľudia sa na svadbe nevedia baviť bez ženícha a nevesty. Popravde s týmto som zatiaľ problém nemal, ľudia si ani nevšimnú, že na hostine chýbaju. Hostia ktorí sa prišli zabaviť, to urobia s mladomanželmi ale aj bez nich. Ale ak máte veľké obavy o hostí a neveríte, že sa zabavia ak nebudete chvíľu na svadbe stále je tu fotenie v iný deň. Prípadne systém ktorý funguje hlavne v zahraničí. Po obrade ženích a nevesta idú na fotenie a hostia na miesto hostiny. Tam je pre nich pripravený prípitok a predjedlá. Je to čas kedy sa hostia občerstvia a pár získa hodinku na fotenie. Potom ľudia prídu do sály nájdu si svoje miesta a ženích a nevesta priochádzajú do sály, v ktorej sú už všetci hostia.Fotenie v iný deň

Má v podstate ten istý priebeh, akurát môžete fotenie počas svadobného dňa úplne vypustiť. Veľkou výhodou je, že ako kulisu na fotenie netreba použiť iba miesto, ktoré je najbližšie. Dá sa cestovať kam treba a nie je s tým spojený žiadny časový stres. Najviac je to dobrá alternatíva pre prípad zlého počasia.
Nevýhoda fotenia v iný deň je, že nevesta musí mať šaty aj druhý deň fotenia a potrebuje znova make up a vlasy. Tu by som poznamenal, že zákonite nemusí byť účes presne ten istý ako v deň svadby. Krátky článok kde to viac rozoberiem nájdete TU.