Kedy fotiť svadobné portréty I. Fotenie pred obradom


Kedy fotiť svadobné portréty? Výhody a nevýhody jednotlivých časov.

Možno sa to nezdá ako dôležité, ale toto rozhodnutie zásadne zmení priebeh a udá tempo celého svadobného dňa.
Svadobné portréty sa fotia v troch možných časoch. Pred obradom, po obrade a iný deň. Možno existujú aj ďalšie možnosti, ale zatiaľ o nich neviem. V nasledujúcich riadkoch Vám popíšem priebeh celého dňa a výhody – nevýhody jednotlivých časov fotenia. Plus ako bonus Vám napíšem ako to mávajú riešené v zahraničí. Takže začnime časť 1 fotenie pred obradom.

Svadba v Galante

Fotenie pred obradom.
U nás na Slonvensku je to najpreferovanejší spôsob, ale bohužiaľ nie ten najlepší. Ja osobne sa snažím takto nepracovať a vysvetlím Vám prečo. Samozrejme na začiatku som si prešiel aj cez tento čas fotenia a tak Vám viem z prvej ruky  povedať ako prebieha deň ak chceme fotiť pred obradom.


Asi najväčším rozdielom je kvalita svetla, ktorá zásadne ovplyvní aj konečnú kvalitu fotiek. Rozdiel medzi fotkami fotenými počas obeda a tými počas západu slnka si zaslúži svoj vlastný článok aj s ukážkami rozdielov, takže hneď ako ho napíšem nájdete ho na TU.(ešte nieje napísaný)

Svadba v Galante

Fotíme pred obradom.

Tu Vám popíšem priebeh bežného dňa.Nevesta musí vstávať veľmi skoro a bežať ku kaderníčke. Väčšinou o 8:00 – 9:00 začína s prípravami takže budík ma nastavený oveľa skorej. Make up a vlasy, plus oblečenie do šiat a nejaká malá rezerva zhltnú s prehľadom 3 hodiny času. Takže práve nám odbíja 11:00 hod. A my sme pripravení ísť fotiť. Väčšina svadieb je v lete a okolo poludnia nie len, že je ostré svetlo, ktoré nie je veľmi vhodné na fotenie, ale naviac je to aj najhorúcejšia časť dňa. Teploty okolo poludnia sa v hlavnej sezone často pohybujú aj nad 30 stupnami. Takže nevestin make-up dostane poriadne zabrať. A aj vietor sa vie počas fotenia dobre pohrať s nevestiným účesom. Ženíchovi v saku a často aj vo veste býva napoludnie tiež poriadne teplo a tak fotenie väčšinou doslova pretrpí.

Svadba v Galante

O spontánych fotkách a prirodzených emóciach môžeme akurát tak snívať. Samozrejme ani pot a rozmazaný make up prípadne rozfúkaný účes nie je nič čo by na fotkách vyzeralo práve ideálne. Ak už ste si zvolili tento spôsob, je dobré mať make-up artistku k dispozícii aj teste pred obradom, aby trochu nevestu zase dala do poriadku. Fotenie o tomto čase trvá dlhšie, lebo na priame slnko nie je dobrý nápad chodiť, či už z hľadiska teploty a pohodia mladomanželov, alebo s pohľadu svetla. Ideálne je skrývať sa niekde v tieni a často aj vymeniť niekoľko miest na fotenie.


Fotenie máme za sebou. Buď nasleduje odobierka, alebo z fotenia ideme rovno do kostola. Prichádzame na obrad. Bohužiaľ nevestin účes, make up a šaty už zažili aj lepšie časy a samozrejme mladomanželia sú už aj trochu vyčerpaný. Sú síce radi, že im konečne nie je neznesiteľne teplo lebo sú v chládku kostola. Ale sú smedný, hladný, vyčerpaný a podľa toho sa aj tvária. Zabudnite na zamilované pohľady, sú radi, že žijú.

Svadba v Galante

Vychádzame z kostola a začína sa kolotoč gratulácií a spoločných fotiek, ktorý podľa počtu gratulantov môže trvať kľudne aj hodku a pol až dve hodinky. Práve je okolo piatej a mladomanželia sú od rána na nohách a väčšinou 8 hodín nič nejedli. Najbližšie jedlo ich, ale čaká až po rozbití taniera, pozametaní črepov – prenesení nevesty – príhovoroch – prípitkoch a všetkých ostatných oficialitách.


Konečne je tu večera a oficiálna časť im padá z pliec. Okrem pár povinných kôl na parkete sa už majú len zabávať s rodinou a kamarátmi. Ale keďže ich deň začínal skoro ráno sú už naozaj vyšťavení a okolo pol noci toho majú dosť.

Svadba v Galante

Samozrejme nie je všetko len čierne. Existujú aj situácie keď je nevyhnutné fotiť portréty perd obradom. Takže pre koho je ideálne fotiť pred obradom?
Je to napríklad keď máte svadbu mimo hlavnej letnej sezony, ktorá je od konca apríla do oktobra. Slnko zapadá veľmi skoro a po obrade by už nemusel výsť čas a hľavne svetlo na fotenie portrétov. V takom prípade nebýva ani tak veľmi teplo a ani slnko na poludnie nie je až také priame a silné. Preto mimo hlavnej sezóny sa veľa zo spomínaných negatívnych faktorov vytratí a fotenie pred obradom už nie je až taký zlý nápad.

Svadba v Galante

Ja osobne tento spôsob nepreferujem, práve preto, lebo sa podpíše na fotkách zlým svetlom. Ďalšia vec je, že osobne mám rád veľmi uvolnené a ľahké fotky a tie sa napoludnie pri 30 stupnoch fotia veľmi ťažko. Ale ako píšem nie vždy je možnosť sa foteniu pred obradom vyhnúť. Takže je to o tom porozprávať sa s mladomanželmi a zistiť kedy a kde majú svadbu a podľa toho nastaviť fotenie.

PS: Fotky v článku sú ilustračne, niesu fotené na poludnie.

2 časť o fotení po obrade nájdete o týždeň TU.